Drzwi przesuwne – co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.

Drzwi to ważny element wystroju mieszkania. Oddzielają od siebie pomieszczenia i domowe ciągi komunikacyjne, zapewniają nam komfort, intymność oraz stanowią jedną z wielu dekoracji wnętrza. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań znajdują się tradycyjne skrzydła uchylne oraz mniej popularne – modele przesuwne. Jak w aranżacji sprawdzą się te drugie? Drzwi to ważny element wystroju mieszkania. Oddzielają od siebie pomieszczenia i domowe ciągi komunikacyjne, zapewniają nam komfort, intymność oraz stanowią jedną z wielu dekoracji wnętrza. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań znajdują się tradycyjne skrzydła uchylne oraz mniej popularne – modele przesuwne. Jak w aranżacji sprawdzą się te drugie?

Wariant przesuwny podzielony jest na dwa rodzaje: wersję naścienną i kasetową. Te dzieli się jeszcze na jedno- i dwuskrzydłowe. Mnogość ich faktur, wzorów oraz wykończeń stwarza ciekawe możliwości kompozycyjne. Czym się kierować przy wyborze i jak dopasować je do naszych przestrzeni?

Do jakich pomieszczeń drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne zapewniają łatwość przemieszczania się, dają swobodę ruchów, a także pozwalają oszczędzić miejsce podczas ich otwierania i zamykania. Z tego względu idealnie sprawdzą się w małych, ciasnych strefach, w których liczy się każdy centymetr. Umożliwiają szybki dostęp do innych pokoi czy ukrytych rzeczy, dlatego będą dobrym wyborem do garderoby, spiżarni lub różnego rodzaju schowków, pełniąc funkcję nie tylko użytkową, ale także estetyczną.

Efektownie zaprezentują się w wersji dwudrzwiowej np. między kuchnią a salonem. W czasie gotowania będziemy mogli je zamknąć, powstrzymując rozprzestrzenianie się zapachów po mieszkaniu, a gdy gościmy rodzinę czy znajomych, warto pozostawić je otwarte, tworząc wizualnie większą i przechodnią przestrzeń. To doskonały kompromis między kuchnią otwartą a zamkniętą.

Wykończenie skrzydeł, a wystrój wnętrza

Wykończeń przesuwnych drzwi jest wiele, a to stwarza ogromny potencjał aranżacyjny. Białe, lakierowane, z minimalistycznymi zdobieniami świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, optycznie je powiększając. Są strzałem w dziesiątkę dla mieszkań w klimacie skandynawskim. Z kolei dekory drewniane wyglądają bardzo naturalnie, dlatego wpiszą się w każdą strefę, niezależnie od jej stylistyki i kolorystyki przewodniej. Wersje przeszklone będą stanowić ciekawą dekorację i dopełnienie stylu nowoczesnego, pozwalając również na wniknięcie do środka większej ilości światła. Natomiast do loftowego wnętrza świetnie wpiszą się te z metalowymi detalami, gdyż będą współgrać z resztą elementów tej surowej kompozycji.

Montaż – jak to zrobić?

Sposób montażu modeli przesuwnych zależy od ich rodzaju. Naścienne mocowane są na szynach lub relingach. Mogą być w nie wpuszczone, występować ponad nimi, a także zostać przykryte maskownicą. Występują w postaci jedno- i dwuskrzydłowej. Te ostatnie charakteryzują się układem synchronicznym. Oznacza to, że przesuwając jedno ze skrzydeł, automatycznie otwierają się oba w tym samym czasie, w związku z czym muszą być tej samej szerokości. Zarówno jeden, jak i drugi typ zawieszany jest z ościeżnicą regulowaną lub bezpośrednio na ścianie. Po otwarciu drzwi są one na niej widoczne, o czym należy pamiętać podczas planowania rozstawu naszych mebli w tych miejscach.

W systemie chowanym wymagane jest zastosowanie kasety, w którą będą chowały się powierzchnie podczas otwierania. Tak jak w pierwszym przypadku występują one w wersji pojedynczej lub podwójnej. To, na jaką się zdecydujemy, powinno zależeć od szerokości otworu drzwiowego. W odróżnieniu od fasonu naściennego tutaj mamy możliwość dekoracji ściany także w miejscu, w którym ukrywane jest skrzydło. Ten montaż jest jednak bardziej skomplikowany i może wiązać się z większym remontem, dlatego dobrze wziąć to pod uwagę, wybierając to rozwiązanie. Gdy już podejmiemy decyzję, która koncepcja jest nam bliższa, sprawdźmy asortyment firmy RuckZuck, w którym znajdziemy bogatą ofertę drzwi w obu typach.

Pisząc ten artykuł zastanawiałam się – czy to na pewno dobry pomysł? Czy podarunki sprzed tysięcy lat sprawdziłyby się również dzisiaj? Jako fanka niebanalnych wnętrz i ciekawych dodatków stwierdzam, że ten eksperyment się udał. Mirra, kadzidło i złoto “podane” w odpowiednich dawkach i w optymalny sposób mają swoje zastosowanie we współczesnych czasach.

Zaintrygował cię temat mistycyzmu wprowadzony do wnętrz dzięki mirrze i kadzidłom? Powinien spodobać ci się mój artykuł inspirowany wywiadem z ekspertką feng shui. Przeczytasz go TUTAJ.

Nie mniej ważne, czyli klamki

Decydując się na modele przesuwne, musimy pamiętać także o odpowiednich klamkach. Odradza się wykorzystywanie tradycyjnych form z długimi rączkami. Wynika to z tego, że podczas otwierania wariantu naściennego będą uderzać o meble ustawione za nim, a w przypadku chowanego mogą nie zmieścić się w kasecie. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzą się uchwyty wpuszczane. Posiadają zagłębienie, które zapewnia wygodne otwieranie, a razem ze skrzydłem tworzą jedną linię. Występują w rozmaitych formach i zbudowane są z najróżniejszych tworzyw. Niestety trudno utrzymać je w czystości, dlatego dobrze zaopatrzyć się w modele posiadające klapkę maskującą, która zabezpieczy ich wnętrze przed gromadzeniem się kurzu.

Wybierając rodzaj drzwi przesuwnych, należy wziąć pod uwagę potencjał przestrzenny i użytkowy naszych pomieszczeń, a także stylistykę całego domu. Dokładna analiza dostępnych możliwości pozwoli nam stworzyć przestrzeń pełną estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Opracowanie: firma RuckZuck

Więcej od Ada Pasternak

Aroma Home

W dzisiejszym zatłoczonym świecie wszyscy powinniśmy umieć się zatrzymać, aby cieszyć się...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *