Funkcjonalna zastawa stołowa – jak ją wybrać?

Funkcjonalna zastawa stołowa – czyli jak kupować, aby nie żałować!
Funkcjonalna zastawa stołowa – czyli jak kupować, aby nie żałować!
Zastawa stołowa to taki element wyposażenia, o istnieniu którym uświadamiamy sobie często dopiero, gdy... czegoś brakuje. Nie zdarzyło ci się nigdy zirytować, kiedy okazało się, że czekasz na sześcioro gości z pięcioma talerzami? ;)

Ostatnio miałam straszny problem podczas przygotowywania swojego przyjęcia urodzinowego. Podczas ostatnich szlifów zorientowałam się, że brakuje mi dosłownie kilku talerzy płaskich, głębokich oraz dwóch małych deserowych talerzyków z zastawy, nie mam pojęcia gdzie one się podziały. Nawet nie wiecie jak bardzo byłam zła na samą siebie, że nie sprawdziłam tego wcześniej. Aktualnie jestem na etapie poszukiwań nowego zestawu, który nie tylko będzie super wyglądał, ale również będzie funkcjonalny.

Zastawa stołowa i jej rodzaje

Minimalistyczny design na stole.

Każdy z nas powinien orientować się, co to jest zastawa stołowa, ale jeśli jednak masz małe obawy co do swojej wiedzy na ten temat, to już wyjaśniam. Ogólnie rzecz biorąc, jest to komplet naczyń, w których podawane są posiłki, jednakże jak się domyślasz, nie zawsze jest tak łatwo i kolorowo 😉 Bowiem wyróżniamy kilka rodzajów zastawy stołowej.


Zastawa śniadaniowa lub kawowa – składa się z filiżanek lub kubków, spodków oraz opcjonalnie dzbanka i często mlecznika.
Zastawa codziennego użytku – czyli taka typowa bez większych zdobień. Talerze płaskie, głębokie, deserowe, sosjerki i czasami wazy. Naczynia zazwyczaj wykonane są z fajansu lub szkła.
Zastawa odświętna – wzbogacona w różnego typu zdobienia, chociaż coraz częściej możemy kupić zastawę bez zdobień. Podstawowy skład z zastawy do codziennego użytku, ale z dodatkiem wazy, salaterki oraz półmisków.

Talerze obiadowe

w różnych kształtach

Jeszcze kilka lat temu naczynia występowały tylko w okrągłej wersji, aktualnie ta opcja ustępuje miejsca kwadratowym zastawom, a nawet zdarza się, że podłużnym. Taka propozycja idealnie sprawdzi się dla osób lubiących awangardowe rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Białe talerze pasują na każdą okazję.

Przed zakupem warto uświadomić sobie, co tak naprawdę wchodzi w skład zastawy. Każdy komplet powinien posiadać podstawowe elementy wymienione w zastawie codziennego użytku bądź odświętnej. Najlepszym rozwiązaniem i najczęściej wybieranym, jest po prostu kupno gotowych zastaw stołowych, które w każdym momencie można uzupełnić o dodatkowe naczynia. Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, warto jednak sprawdzić, czy do naszej zastawy bez problemu znajdziemy osobne elementy, które nas interesują – jeśli nie, to inaczej skończysz, jak ja. Koniecznie zwróć więc uwagę na wielkość kompletu.

Urocze filiżanki potrafią odmienić wnętrze.

Mówi się, że optymalna zastawa powinna być przygotowana na ugoszczenie 12 osób, w takim przypadku przechowywanie zestawu w szafkach nie jest kłopotliwe, a ich ilość pozwala zorganizować całkiem duże przyjęcie.

Nie bez znaczenia…

Kolorowe zastawy mogą się okazać bardzo nietrafionym wyborem. Ja wiem, że kuszą i to bardzo, bo sama zakochuje się w błękitnych zastawach z pozłacaną otoczką, ale jednak rozsądek bierze górę. Taka opcja nie zawsze będzie pasować do każdego organizowanego przez nas przyjęcia.

Urocze filiżanki

nie tylko dla zakochanych

Dodatkowo w przypadku zniszczeń jest o wiele prościej skompletować naczynia o minimalistycznym wzornictwie, niż o wyszukanych motywach. Złotym środkiem jest porcelanowa biała zastawa nieposiadająca zdobień – bez problemu znajdziemy do niej dodatkowe elementy, jak i również będzie pasowała do każdego przyjęcia. A jeśli kochasz zdobienia, to co za problem zrobić je własnoręcznie? 🙂

Przepiękne zastawy wykonane w różnych stylach znajdziesz TUTAJ.

Tags from the story
Więcej od Sara Duszyńska

Kamień naturalny w łazience – jaki wybrać?

Nieprzemijające piękno kamienia naturalnego od lat inspiruje projektantów wnętrz. Szczególnie łazienka jest...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *