Funkcjonalność w kuchni – jak dbać o blat granitowy?

Funkcjonalność w kuchni – jak dbać o blat granitowy?
Funkcjonalność w kuchni – jak dbać o blat granitowy?
Mówi się, że granit wytrzyma wszystko. I pewnie tak jest, ale pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbasz. Dzięki optymalnej pielęgnacji będziesz mógł cieszyć się nim przez długie lata.

A nie ma co ukrywać, że kuchenny blat granitowy cechuje się wyjątkową funkcjonalnością i estetyką, więc decyduje się na niego coraz więcej osób. Oczywiście, jak każda kuchenna powierzchnia, również blat narażony jest na uszkodzenia i zabrudzenia. No to jak dbać, żeby korzystać z niego jak najdłużej?

Czy należy impregnować?

blat granitowy

Oczywiście. Dzięki temu zachowasz trwałość i elegancki wygląd. Powłoka powstająca podczas impregnacji ochroni blat granitowy przed nieczystościami – zarówno pyłem, jak i cieczą. Taki zabieg możesz wykonać samodzielnie, jednak dokładnie czytaj instrukcję od producenta. Preparaty różnych marek mogą mieć odmienne sposoby aplikacji preparatu na blat.

Jeśli jednak nie chcesz robić tego sam, zleć to firmie specjalizującej się w tych usługach. Możesz skorzystać z pomocy fachowców podczas pierwszej impregnacji, a kolejne wykonać bez ponoszenia kosztów wynajęcia firmy.

Do czysta i bez kwasów

blat granitowy

Przede wszystkim – jeżeli w preparatach, których używasz do czyszczenia znajdują się kwasy: mrówkowy, cytrynowy, fosforanowy, solny – nie używaj ich do granitowych blatów. Powierzchnia szybko straci swój pierwotny blask i zmatowieje. Do rutynowej pielęgnacji wystarczy woda, która nie jest mineralizowana ani destylowana. W przeciwnym razie narazisz blat na nieestetyczne przebarwienia.

Szukaj środków czystości z pH o wartości 7 i wybieraj te, które zostały stworzone właśnie do takich prac. Żaden aerozol przeznaczony do czyszczenia mebli, tapicerek czy innych materiałów nie będzie odpowiedni dla granitu. Wręcz przeciwnie – może pozostawić na nim plamy.

Nie wyżywaj się

blat granitowy

Krojenie produktów żywnościowych bezpośrednio na blacie? Kiepski pomysł. Ostry nóż zostawi na nim skazy, których praktycznie nie da się pozbyć tak, by nie pozostał żaden ślad. Pamiętaj też, że granit nie lubi wysokich temperatur, więc nie kładź na nim gorących garnków i patelni.

Odradzam również przesuwanie na nim ciężkich przedmiotów, mogących powodować rysy. A kiedy już skończysz gotowanie i zaczniesz sprzątać, do czyszczenia użyj gładkich gąbek lub szmatek. Granitowy blat nie lubi szorstkich przedmiotów.

Skoro jesteśmy przy kuchennym blacie, to czas zajrzeć do łazienki! TUTAJ podpowiadam, jak optycznie ją powiększyć 🙂

Więcej od Sara Duszyńska

Jaką podłogę wybrać? Wady i zalety popularnych rozwiązań

Podłogę wybiera się raz na kilka (niektórzy nawet na kilkadziesiąt, ale nie...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *