Jak łączyć kolory we wnętrzach i czego unikać?

Jak łączyć kolory we wnętrzach i czego unikać?
Jak łączyć kolory we wnętrzach i czego unikać?
To pytanie, które zadawałam sobie często. Lubię mocne akcenty kolorystyczne, ale nie byłam pewna czy dobrze je łączę ze sobą.
Dziś jestem świadoma tego, które barwy (i dlaczego!) współgrają ze sobą, a jakich zestawień powinnam unikać. Chętnie przekażę ci 3 podstawowe wskazówki. Dzięki nim, twój dom nabierze charakteru i nie będzie kiczowaty. No to jak łączyć kolory we wnętrzach? Zapraszam do lektury 🙂

Monochromatycznie

W każdej ze wskazówek niezbędne będzie koło barw, które zobaczysz na zdjęciu. To ono wyznacza zasady powstawania i mieszania kolorów. Monochromatyczna aranżacja wymaga użycia jednego koloru, ale może on występować w różnych odcieniach. Spójrz na koło i wybierz pasek, który kolorystycznie odpowiada ci najbardziej. Jeśli jest to czerwień – wnętrze urządź w tych odcieniach, które biegną od najciemniejszej czerwieni w dół. Analogicznie postępuj z każdym innym kolorem, w którym chcesz urządzić dane pomieszczenie.

Kolorowe rodzeństwo…

…to barwy, które leżą obok siebie na kole. Wybierz więc trzy paski, które sąsiadują ze sobą i zobacz jak dobrze wyglądają razem. Przykładowo – zieleń, limonka i żółć. Razem tworzą dość agresywny, ale wciąż przyjemny dla oka mariaż. Takie kombinacje raz będą chłodne, a raz ciepłe. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że żółcie, pomarańcze i czerwienie przyciągają uwagę i działają dość pobudzająco. Odcienie zieleni i błękitu wprowadzają spokój i harmonię, a granaty i fiolety budują tajemniczą, zmysłową aurę.

Przeciwieństwa się przyciągają?

We wnętrzach – na pewno. Co prawda, to propozycja dla odważnych, którzy nie boją się nieoczywistych rozwiązań. Oraz dla posiadaczy dużych mieszkań. Dość awangardowe połączenia zieleni z czerwienią czy różu z granatem wyglądają bardzo efektownie, ale mogą optycznie pomniejszać wnętrze. Sprawdź możliwości kolorystyczne, dobierając przeciwstawne barwy na kole kolorów. Wiesz już, jak łączyć kolory we wnętrzach, więc nie pozostaje nic innego, jak krzyknąć “do dzieła!” i… działać 🙂 Daj znać, które zestawienie kolorystyczne wybrałeś. A jeżeli już zdecydujesz, jak będą wyglądały meble i dodatki w twoim domu, koniecznie sprawdź, w jaki sposób dbać o drewniane elementy, o TUTAJ. W wolnej chwili zajrzyj na moją grupę na Facebooku (TU!) – inspiruj siebie i innych <3
Tags from the story
Więcej od Sara Duszyńska

Świąteczne świece zapachowe – nasze TOP 5!

Na magię Świąt Bożego Narodzenia składa się kilka elementów. To blask ubranej...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *