Jak oszczędzać na oświetleniu?

Jak oszczędzać na oświetleniu?
Jak oszczędzać na oświetleniu?
Domowy budżet często jest przez nas nadwyrężany. Lejemy za dużo wody, nie gasimy światła po wyjściu z kuchni, a w gniazdkach zostawiamy ładowarki od telefonów i laptopów, z których aktualnie nie korzystamy.

Nie wiem jak ty, ale ja mam najgorszy problem właśnie z oszczędzaniem na oświetleniu. Pomyślałam więc, że stworzę listę nawyków i czynności, które ci w tym pomogą. I mi przy okazji 🙂 Okazuje się, że wystarczy niewiele, by miło się zaskoczyć podczas otwierania kolejnej wiadomości zawierającej rachunek za prąd 😉

Pierwsza zasada – oglądajmy się za siebie

jak oszczędzać

Mam oczywiście na myśli zwracanie uwagi na wyłączanie lampek w pomieszczeniach, z których wychodzimy. Rozumiem, że zostawienie włączonej lampki nocnej w pokoju dziecka jest niezbędnie. Małe oświetlenie ledowe w kuchni też może okazać się zbawienne. Na przykład podczas nocnego podjadania (nie namawiam!) lub napicia się zwykłej szklanki wody.

jak oszczędzać

Jednak światło w łazience, z której wyszedłeś pół godziny temu nie jest ci do niczego potrzebne. Ubrania wiszące na suszarce nie obrażą się, jeśli pozostawisz je w ciemności. Salonowy żyrandol również nie musi błyszczeć, kiedy nie ma cię w domu. Wyrobienie w sobie nawyku gaszenia światła pomoże w oszczędzaniu.

Naturalne, dzienne światło

jak oszczędzać

Zamiast wybierać ciemne zasłony do wnętrz – postaw na rolety niezatrzymujące promieni słonecznych, ale przyciemniające. Połącz też przyjemne z pożytecznym – kładź się spać wcześniej niż zwykle, dzięki czemu szybciej będziesz wyspany i rano dłużej nacieszysz się naturalnym światłem słonecznym. 


Żarówkę LEDową

pomocną w oszczędzaniu


Odpowiedni wybór oświetlenia

jak oszczędzać

Zamiast wypalać żarówki nieustannym włączaniem i wyłączaniem pojedynczych, małych lampek w salonie – zdecyduj się na jedną lub dwie lampy, których strumień padania światła możesz samodzielnie regulować. Na rynku istnieją firmy, które oferują samodzielną budowę lampy. Takiej, która będzie dla ciebie funkcjonalna, a przy okazji stanie się ciekawym gadżetem. Pamiętaj też o energooszczędnych żarówkach. Proponuję zainwestować w oświetlenie LED, które pochłania mniejszą ilość energii niż klasyczne żarówki.

Jak widać, w oszczędzaniu chodzi o dobre nawyki. Dokonywanie nawet małych zmian w życiu codziennym nie jest szczególnie łatwe, ale daje dobre efekty. Mądre modyfikacje na pewno bardzo dobrze wpłyną na twoje rachunki.


jak oszczędzać

Designerski plafon

sterowany pilotem


Zastanawiasz się, jakie jeszcze formy LEDowego oświetlenia warto zaprosić do swojego domu? Bardzo nowoczesne, innowatorskie rozwiązania znajdziesz TUTAJ.

Więcej od Sara Duszyńska

Retrocegiełka

Piękno starej cegły w zasięgu twojej ręki. Stara cegła posiada niezaprzeczalny urok....
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *