Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?

Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?
Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?
Zmiany w aranżacji wprowadzamy najczęściej w dwóch przypadkach: kiedy wnętrze wymaga remontu lub dotychczasowy wystrój nam się opatrzył. Wyjątek stanowi pokój dziecka, którego wygląd powinien ulegać modyfikacjom wraz z dorastaniem najmłodszego domownika. W jaki sposób przeprowadzić skuteczną metamorfozę, by wnętrze zaczęło spełniać potrzeby młodego człowieka?

Przekształcenie wnętrza dziecięcego w pokój nastolatka to nieunikniony proces, który, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, możesz przeprowadzić szybko i niewielkim kosztem. Pamiętaj, by wysłuchiwać pomysłów twojej pociechy – to będzie jej królestwo, więc to ona powinna decydować o kształcie aranżacji. Zadaniem rodzica jest z kolei dopilnowanie, by wystrój był funkcjonalny i komfortowy.

Motyw przewodni dopasowany do gustu dziecka

pokój nastolatka

W pierwszym kroku ustalcie z dzieckiem motyw przewodni wystroju, którym będziecie kierować się przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia. Może być to styl aranżacyjny (np. skandynawski, który wciąż cieszy się dużą popularnością), kolor (lub dwa odcienie, np. modne obecnie połączenie żółci z szarością) bądź wzór (np. geometryczny czy roślinny). W ten sposób zyskacie pewność, że efekt końcowy będzie spójny i miły dla oka.


Pokój nastolatka

urządzisz łatwiej i szybciej


Wyznacznikiem może być też hobby nastolatka – to rozwiązanie doskonale spersonalizuje wygląd wnętrza. Dla przykładu: w pokoju fana futbolu może znaleźć się dywan ozdobiony wzorem boiska, puf w kształcie piłki oraz plakaty z wizerunkami graczy ulubionego klubu. W tym przypadku pozostałe komponenty aranżacji warto utrzymać w stonowanych barwach, dzięki czemu akcenty ukazujące pasje dziecka zostaną odpowiednio wyeksponowane.

Wygodne miejsce wypoczynku

pokój nastolatka

O ile w pokoju malucha ważną rolę pełni przestrzeń do zabawy, o tyle we wnętrzu nastolatka zastępuje ją strefa relaksu. Naturalnym zabiegiem jest zmiana zabawek na młodzieżowe gadżety. W miejscu domowego namiotu może z kolei pojawić się wiszący fotel. Warto też wygospodarować miejsce na kanapę i niewielki stolik, które idealnie sprawdzą się podczas spotkań z przyjaciółmi.

Zamiast tradycyjnego łóżka, rozważ umieszczenie materaca na antresoli – wtedy kącik wypoczynkowy można urządzić poniżej, oszczędzając w ten sposób miejsce.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

pokój nastolatka

Strefę relaksu i snu powinno uzupełnić miejsce do nauki. Stwórz je blisko okna, by zapewnić najlepszy dostęp do światła dziennego. Szerokie biurko umożliwi dziecku ułożenie na nim wszystkich przyborów potrzebnych do realizacji szkolnych projektów. Pamiętaj też o ergonomicznym krześle – strzałem w dziesiątkę będzie model na kółkach, z zagłówkiem i regulowaną wysokością. Dopełnienie powinna stanowić lampka o białej barwie światła, która służy koncentracji.


pokój nastolatka

Komfortowy

pokój dla nastolatka stworzysz


Na warunki do nauki wpływ mają również drzwi. W pokoju brzdąca doskonale sprawdzają się modele z transparentnymi przeszkleniami (umożliwiające wgląd do wnętrza bez konieczności otwierania skrzydła). Nastolatek nie potrzebuje jednak stałej kontroli, dlatego warto, by w progu znalazły się drzwi pełne, stanowiące lepszą izolację akustyczną. Dodatkowo nastolatek poczuje, ze szanujemy jego prywatność. Polecam np. model Linea Premium Line (w modnym, czarnym kolorze, wzbogacony minimalistycznymi zdobieniami) czy Brenta (białe skrzydło z minimalistycznymi frezami).

Elementy wnętrza, które „rosną” wraz z domownikiem

pokój nastolatka

Remont wnętrza będzie tańszy, jeśli już podczas urządzania pokoju malucha zadbasz o rozwiązania gwarantujące wieloletnie użytkowanie. Przykładem jest biurko z podnoszonym blatem, który możemy dostosowywać do wzrostu dziecka. Również podłoga nie będzie wymagała wymiany, jeśli w pokoju znajdą się panele o wysokiej klasie ścieralności (dzięki której uderzenia zabawkami czy przesuwanie mebli nie spowoduje uszkodzeń) i neutralnej kolorystyce (np. w dekorze jasnego lub naturalnego dębu). Doskonałym wyborem będą np. panele z kolekcji Expedition 4V WR.

Niekiedy też zamiast wyrzucać elementy wyposażenia, wystarczy je odnowić. Meble możesz przemalować na młodzieżowy kolor, a ich uchwyty wymienić na bardziej nowoczesne. Idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecka będą też listwy przypodłogowe NOOX. Składają się one z dwóch części: bazy oraz wysuwanej wkładki, która z jednej strony jest pokryta wzorem (np. pszczółkami lub samochodzikami), a z drugiej pozostaje biała. Gdy więc twoja pociecha wyrośnie z dziecięcych motywów, wystarczy obrócić wkładkę, a listwy zyskają klasyczny wygląd.

Stawiając na przemyślane rozwiązania i realizując wymarzone wizje aranżacyjne dziecka, stworzysz komfortowy i estetyczny wystrój, a twoja pociecha zyska swój wymarzony kąt.

Temat podłóg jest ci teraz szczególnie bliski? Zerknij na wskazówki dotyczące paneli wodoodpornych, o TUTAJ.

Więcej od Sara Duszyńska

ZOE

Stolarnia pomagająca spełniać marzenia. Pracownia stolarska Zoe jest firmą z bogatym doświadczeniem...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *