Mirra, kadzidło i złoto. Nietypowe inspiracje wnętrzarskie!

Mirra, kadzidło i złoto. Nietypowe inspiracje wnętrzarskie!
Mirra, kadzidło i złoto. Nietypowe inspiracje wnętrzarskie!
Od dziecka jesteśmy uczeni, że według wierzeń chrześcijańskich, nowonarodzony Jezus otrzymał trzy dary od mędrców ze Wschodu.

Są to oczywiście mirra, kadzidło i złoto. Z okazji Święta Trzech Króli, które przypada zawsze 6. stycznia postanowiłam sprawdzić, jak dzisiaj można wykorzystać te legendarne podarunki. Zaprosiłam je do współczesnych wnętrz i muszę przyznać, że efekt jest zaskakująco dobry. Może też się zainspirujesz? Przy okazji poznasz ich symbolikę 🙂

Mirra – odrobina magicznej energii.

Mirra to po prostu… żywica. W czasach starożytnych była równie cenna co kamienie szlachetne i złoto, a to za sprawą swoich właściwości. No cóż, podejrzewam, że na blogu wnętrzarskim nie spodziewasz się informacji o balsamowaniu zwłok za jej pomocą, dlatego od razu przejdę do kolejnej sprawy…
Mirra na bardzo kojący, ciepły aromat, który dzisiaj możesz wykorzystać do aromaterapii. W sklepach (również internetowych) znajdziesz zestawy do przygotowaniu takiego odprężającego rytuału.
Symbolika mirry to cierpienie. Mało sympatyczne, ale za to jak ładnie potrafi się prezentować 😉

Kojarzysz tego typu elementy dekoracyjne? Powstają właśnie z żywicy 🙂 Aktualnie są szalenie modne i zdobią ściany, między innymi za pomocą obrazów i oryginalnych zegarów. Ale spotkasz je również w formie płynnej „lawy” przepięknie zatopionej w blatach stołów.

Kadzidło – jaki jest twój zapach?

Już jako nastolatka doceniałam właściwości kadzideł. Przed nauką lubiłam zapalić aromaty sosny lub lotosu. Oba mnie odprężały i pomagały w skoncentrowaniu się na lekturze czy zadaniach z niezbyt lubianej przeze mnie matematyki. Krok po kroku odkrywałam kolejne zapachy kadzideł i uczyłam się dobierać je do własnych potrzeb.

Za najciekawsze aromaty i ich właściwości uważam między innymi wanilię, lawendę, jaśmin i cytrynę. Ta pierwsza jest „receptą na miłość” – w połączeniu ze zmysłową muzyką wzmaga pożądanie i potęguje ciepłe uczucia. Lawenda wspomaga dobry sen, a subtelny jaśmin likwiduje napięcia psychiczne i pomaga się skoncentrować. Cytryna koi ból głowy – sprawdzona informacja, możesz mi wierzyć 🙂
Kadzidło symbolizuje boską władzę. Cóż, coś w tym jest. Intensywne zapachy potrafią być obezwładniające.

Złoto – nie tylko dla zuchwałych.

Złote dodatki we wnętrzach nie są żadną nowością. Kolor kojarzący się z luksusem i elegancją zyskuje zwolenników na całym świecie, więc i u nas znajdzie się dla niego miejsce. Meble w tym kolorze to moim zdaniem przesada, ale odpowiednio dobrane dodatki potrafią zbudować nietuzinkowy charakter wnętrza.
Złoto to symbol bogactwa, królewskiej godności. I to wydaje się być bardzo oczywiste 🙂

Pisząc ten artykuł zastanawiałam się – czy to na pewno dobry pomysł? Czy podarunki sprzed tysięcy lat sprawdziłyby się również dzisiaj? Jako fanka niebanalnych wnętrz i ciekawych dodatków stwierdzam, że ten eksperyment się udał. Mirra, kadzidło i złoto „podane” w odpowiednich dawkach i w optymalny sposób mają swoje zastosowanie we współczesnych czasach.

Zaintrygował cię temat mistycyzmu wprowadzony do wnętrz dzięki mirrze i kadzidłom? Powinien spodobać ci się mój artykuł inspirowany wywiadem z ekspertką feng shui. Przeczytasz go TUTAJ.

Tags from the story
Więcej od Sara Duszyńska

Szpilka Szpulka

Dekoracje okienne szyte na miarę twoich potrzeb. Okna we współczesnych domach wymagają...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *