Piec kaflowy, czyli jak połączyć praktykę z designem?

Piec kaflowy, czyli jak połączyć praktykę z designem?
Piec kaflowy, czyli jak połączyć praktykę z designem?
Czy dekoracje mogą być praktyczne? No jasne, że tak. Przecież doskonale znasz ozdobne poduszki, na których możesz się zdrzemnąć. Albo zastawy stołowe, będące nie tylko funkcjonalne, ale i piękne.

To drobne przedmioty. Łatwe do przeniesienia do innego pokoju czy transportu do nowego mieszkania. Masz ich w swoich domach mnóstwo. Pomyślałeś kiedyś, że tradycyjny piec kaflowy również może być designerski?

Renesans pieców kaflowych

Jeśli śledzicie nowinki wnętrzarskie to wiesz, że jednym z trendów jest powrót do tradycji. Ciekawostką jest, że piec kaflowy rozpoczął swoją „karierę” już w XI wieku, kiedy jeszcze nie wynaleziono zapałek. Mimo tego, cieszył się dużą popularnością wśród majętnych osób i świadczył o wysokim statusie materialnym swoich właścicieli.

W Polsce, jeszcze do niedawna, zwyczajny piec kaflowy nie robił na nikim wrażenia. Dziś, architekci wnętrz nie tylko radzą zostawiać je w swoich mieszkaniach, ale co więcej – rozważają ich renowację. Dzięki temu, wielowiekowa tradycja łączy się z nowoczesnością.

Kto postawi Twój piec?

Oczywiście, zrobi to zdun. Bo nawet, jeśli obejrzałeś w internecie filmy z poradami jak wykonać jego renowację lub, co grosza – zbudować go samodzielnie, nie macie żadnej gwarancji, że zrobicie to poprawnie. Ba, możesz narazić siebie i bliskich na utratę zdrowia.

Nie proś też o pomoc przypadkowych osób. Szwagier, brat czy sąsiad może kiedyś widzieli taki piec. Może nawet w nim palili. Ale bez odpowiednich kwalifikacji nie będą w stanie profesjonalnie się nim zająć. A jak znaleźć dobrego zduna? Poproś o portfolio z wykonanymi realizacjami. Zapytaj o referencje. I po prostu porozmawiaj. Zduna, który w swoje prace wkłada serce i duszę, poznasz od razu.

Jakie są możliwości aranżacyjne?

Piec kaflowy może być wyłącznie ozdobą. Atrapą, która pasuje do wystroju wnętrza. Najczęściej jednak pełni przede wszystkim funkcję grzewczą. Może wypełniać ciepłem salon lub stanowić część kuchni.

Słyszałam od babci, że potrawy gotowane w piecu kaflowym mają niepowtarzalny i niepodrabialny smak. I chociaż piece są dość trudne w renowacji ze względu na powłokę płytek ceramicznych, to dobry zdun podejmie się stworzenia również takiego z efektownym wzornictwem.

Jeśli lubisz przedmioty inspirowane tradycją, na pewno pokochasz ceramikę z Bolesławca. O jej zaletach i historii napisałam TUTAJ.

Tags from the story
Więcej od Sara Duszyńska

Drążki do zasłon prysznicowych. Są ci potrzebne?

Kiedy zapoznałam się z ofertą firmy Sasko, byłam trochę zdziwiona. Asortyment sklepu...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *