Pielęgnacja drewnianych mebli – jak zrobić to dobrze?

Pielęgnacja drewnianych mebli - jak robić to dobrze?
Drewno uspokaja. Meble z tego naturalnego tworzywa są cenione przede wszystkim za ich ponadczasowość i uniwersalność. Odpowiednio dobrane, mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza urządzonego praktycznie w każdym stylu.

A przy obecnym trendzie nawiązującym do naturalnych rozwiązań, możliwości są prawie nieograniczone. Masz więc w czym wybierać. A czy wiesz, jak dbać o drewniane meble, by służyły ci przez lata? Ja nie ukrywam, że nie miałam ani wiedzy ani… chęci (leniuszek ze mnie ;), by traktować je z należytym szacunkiem. Jednak teraz, kiedy zmieniłam meble w salonie na nowe, chcę im pokazać, że będą miały u mnie dobrze 🙂 Zobacz, czego się dowiedziałam. Niech pielęgnacja drewnianych mebli stanie się naszą wspólną tajemną wiedzą 🙂

Żegnamy wszelkie zabrudzenia

pielęgnacja drewnianych mebli

Przede wszystkim, drewno to miękki materiał, w który łatwo wsiąka woda. Dlatego podczas czyszczenia mebli unikaj nasączania szmatek dużą ilością płynów. Dobieraj dobrej jakości preparaty, dedykowane drewnie.

Możesz zająć się ich pielęgnacją również za pomocą oleju i wosku. Po każdym czyszczeniu wytrzyj je do sucha. Nie używaj szorstkich gąbek, postaw na ściereczki wykonane z miękkich tkanin.

Czego nie lubią drewniane meble?

pielęgnacja drewnianych mebli

Wspominałam o tym, że w meble łatwo wsiąka woda. Nie lubią jej nie tylko podczas czyszczenia, ale i na co dzień za nią nie przepadają 🙂 Oznacza to, że wnętrze, w którym stoją, powinno posiadać odpowiednią wartość wilgoci. Najlepiej jest, gdy pomieszczenie osiąga poziom pomiędzy 45 a 70% wilgotności, a temperatura wynosi 15-30 stopni Celsjusza.

Drewniane meble mają tendencję do przebarwień, więc aby ich unikać – używaj podstawek pod kubki i filiżanki z gorącymi napojami. Inaczej, krople herbaty czy kawy szybko w nie wsiąkną i będzie ci ciężko zmyć plamy. Uwierz mi, że coś o tym wiem. Pielęgnacja drewnianych mebli do niedawna była dla mnie czarną magią.

Olejowane i lakierowane – jak konserwować?

pielęgnacja drewnianych mebli

Meble z olejowanego drewna są wrażliwsze na zabrudzenia niż te lakierowane. Powinno się je konserwować nawet kilka razy w roku. Uważaj, aby olej rozprowadzać jak najbardziej równomiernie i wzdłuż słojów drzewa.

Pozostałą powłokę zetrzyj suchą szmatką, aby resztki oleju nie dotarły zbyt głęboko. Lakierowane drewno wymaga trochę mniejszej pielęgnacji – wystarczy co jakiś czas użyć środka opartego na pszczelim wosku, dedykowanego drewnianym, lakierowanym meblom.

No to teraz tylko patrzeć i liczy dni, miesiące i lata, podczas których i ty i ja będziemy pękać z dumy podczas patrzenia na nasze piękne, szczęśliwe, wypielęgnowane meble 😉 Może masz jeszcze inne rady? Koniecznie daj znać. A jeśli akurat szukasz nowych mebli, zobacz czy nie potrzebujesz takich na wymiar. Napisałam o nich TUTAJ.

Więcej od Sara Duszyńska

Bozart

Pracownia projektowa Bozart w Warszawie. Uważnie słuchamy tego co jest dla Was...
Więcej

1 Comment

  • drewniane mable najlepiej na poczatku porzadnie zabezpieczyc. my robilismy to impregnatem vidarona i nie dosc ze daje piekny efekt, to mable wygladaja jak nowe, pomimo ich uzytkowania na codzien

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *