Pielęgnacja drewnianych mebli – jak zrobić to dobrze?

Pielęgnacja drewnianych mebli - jak robić to dobrze?
Drewno uspokaja. Meble z tego naturalnego tworzywa są cenione przede wszystkim za ich ponadczasowość i uniwersalność. Odpowiednio dobrane, mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza urządzonego praktycznie w każdym stylu.

A przy obecnym trendzie nawiązującym do naturalnych rozwiązań, możliwości są prawie nieograniczone. Masz więc w czym wybierać. A czy wiesz, jak dbać o drewniane meble, by służyły ci przez lata? Ja nie ukrywam, że nie miałam ani wiedzy ani… chęci (leniuszek ze mnie ;), by traktować je z należytym szacunkiem. Jednak teraz, kiedy zmieniłam meble w salonie na nowe, chcę im pokazać, że będą miały u mnie dobrze 🙂 Zobacz, czego się dowiedziałam. Niech pielęgnacja drewnianych mebli stanie się naszą wspólną tajemną wiedzą 🙂

Żegnamy wszelkie zabrudzenia

Przede wszystkim, drewno to miękki materiał, w który łatwo wsiąka woda. Dlatego podczas czyszczenia mebli unikaj nasączania szmatek dużą ilością płynów. Dobieraj dobrej jakości preparaty, dedykowane drewnie.

Możesz zająć się ich pielęgnacją również za pomocą oleju i wosku. Po każdym czyszczeniu wytrzyj je do sucha. Nie używaj szorstkich gąbek, postaw na ściereczki wykonane z miękkich tkanin.

Czego nie lubią drewniane meble?

Wspominałam o tym, że w meble łatwo wsiąka woda. Nie lubią jej nie tylko podczas czyszczenia, ale i na co dzień za nią nie przepadają 🙂 Oznacza to, że wnętrze, w którym stoją, powinno posiadać odpowiednią wartość wilgoci. Najlepiej jest, gdy pomieszczenie osiąga poziom pomiędzy 45 a 70% wilgotności, a temperatura wynosi 15-30 stopni Celsjusza.

Drewniane meble mają tendencję do przebarwień, więc aby ich unikać – używaj podstawek pod kubki i filiżanki z gorącymi napojami. Inaczej, krople herbaty czy kawy szybko w nie wsiąkną i będzie ci ciężko zmyć plamy. Uwierz mi, że coś o tym wiem. Pielęgnacja drewnianych mebli do niedawna była dla mnie czarną magią.

Olejowane i lakierowane – jak konserwować?

Meble z olejowanego drewna są wrażliwsze na zabrudzenia niż te lakierowane. Powinno się je konserwować nawet kilka razy w roku. Uważaj, aby olej rozprowadzać jak najbardziej równomiernie i wzdłuż słojów drzewa.

Pozostałą powłokę zetrzyj suchą szmatką, aby resztki oleju nie dotarły zbyt głęboko. Lakierowane drewno wymaga trochę mniejszej pielęgnacji – wystarczy co jakiś czas użyć środka opartego na pszczelim wosku, dedykowanego drewnianym, lakierowanym meblom.

No to teraz tylko patrzeć i liczy dni, miesiące i lata, podczas których i ty i ja będziemy pękać z dumy podczas patrzenia na nasze piękne, szczęśliwe, wypielęgnowane meble 😉 Może masz jeszcze inne rady? Koniecznie daj znać. A jeśli akurat szukasz nowych mebli, zobacz czy nie potrzebujesz takich na wymiar. Napisałam o nich TUTAJ.

Tags from the story
Więcej od Sara Duszyńska

Zalane mieszkanie? Sprawdź, jak do tego nie doprowadzić.

Ręka w górę, jeśli nigdy nie zdarzyło ci się zalać mieszkania! Nie...
Więcej

1 Comment

  • drewniane mable najlepiej na poczatku porzadnie zabezpieczyc. my robilismy to impregnatem vidarona i nie dosc ze daje piekny efekt, to mable wygladaja jak nowe, pomimo ich uzytkowania na codzien

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *