Planujesz świąteczne porządki? Z nami zrobisz to lepiej.

Planujesz świąteczne porządki? Z nami zrobisz to lepiej.
Planujesz świąteczne porządki? Z nami zrobisz to lepiej.
Bywa tak, że na samą myśl o przyjeździe rodziny na Święta dostajemy mini-zawału. Od razu zastanawiamy się, co trzeba zrobić i skąd wziąć na to wszystko czas? A jednak... Świąteczne porządki mogą być prostsze, niż sądzisz

Dobry plan to połowa sukcesu, jak mawia moja mama. I to od niej nauczyłam się sprzątania krok po kroku. Bez zbędnych czynności, z dokładnym zaplanowaniem co, kiedy i w jaki sposób mam zrobić, by nie zaprzątać sobie tym głowy zbyt długo. Tobie też polecam ten mały poradnik inspirowany poradami mojej mamy. Mam nadzieję, że przyda ci się szczególnie teraz, przed Świętami.

Kartka i długopis

W tych czasach nieźle sprawdzi się też notatnik w smartfonie 😉 W każdym razie, potrzebujesz rozpisać sobie wszystkie wnętrza w domu, a je podzielić na poszczególne strefy. Przykładowo – zaczynasz od łazienki, wyliczając wszystkie elementy, które trzeba w niej posprzątać. Zapewne będzie to toaleta, wanna lub prysznic, podłoga, kafelki, lustro, półki. Warto zrobić też generalną czystkę wśród od dawna nieużywanych kosmetyków i akcesoriów.

Czego brakuje?

Kiedy już przypomnisz sobie, jak wygląda twoje mieszkanie ? i ile miejsc musisz wyczyścić, zrób sobie kawę. Serio, bo przed tobą nowe ważne sprawy do rozpisania. Teraz jest czas na wynotowanie środków czystości i ewentualnych akcesoriów, które musisz mieć.

Sprawdź, czy płyn do mycia okien wystarczy na wszystkie pomieszczenia oraz czy masz wystarczającą ilość ręczników papierowych. Jak widzisz, świąteczne porządki wymagają przygotowań, ale za to ile niepotrzebnego stresu dzięki temu zaoszczędzisz…

Mamine tipy!

Człowiek uzbrojony w szmatkę i płyn do dezynfekcji może być naprawdę groźny. Ale ty swoją energię poświęć na wystraszenie bakterii, brudu i innych nieproszonych gości tak, by uciekły w podskokach.
Moja mama powtarza: zaczynaj sprzątanie zawsze „od góry”! Pamiętaj, że podczas mycia okien, na podłogę może posypać się kurz, a w trakcie odkurzania żyrandola wszystkie nieszczęścia spadną na dywan. „Dół” zostaw na koniec, żeby nie robić dwa razy tego samego.

Przechodź od zewnątrz do wewnątrz w przypadku łazienki i odwrotnie w innych pomieszczeniach. Więc toaletę i prysznic zacznij czyścić tak, aby wszystkie nieczystości finalnie znalazły się w odpływach. Inne wnętrza i miejsca takie, jak szafki rozpocznij sprzątać od środka.

Często zmieniaj wodę i płucz szmatkę lub mop – dzięki temu zostawisz mniej smug i nie trzeba będzie powtarzać tych czynności.

Zaproś rodzinę do pomocy. Samodzielne sprzątanie generuje nerwy – bo brakuje czasu i sił. Razem jest szybciej i raźniej. Uważaj tylko, żeby podczas sprzątania szafek i szuflad nie znaleźli schowanych przez ciebie prezentów!

A jakie porady twojej mamy planujesz wdrożyć przed Świętami? Daj znać w komentarzu, podziel się rodzicielską mądrością 🙂

Tags from the story
, , ,
Więcej od Sara Duszyńska

LaLumio

Sklep internetowy z wyjątkowym oświetleniem. O tym, jak ważne jest w naszym...
Więcej

1 Comment

  • Dużym ułatwieniem jest dla mnie Roomba bo ogarnia wszystkie podłogi i igiełki, jakie sypią się z naszej choinki. W tym roku nie spotkamy się w dużym gronie z powodu obostrzeń, więc wrzucam na luz i nie będę szorować całego domu od strychu po piwnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *