Schody drewniane – co musisz o nich wiedzieć?

Schody drewniane - co musisz o nich wiedzieć?
Schody drewniane - co musisz o nich wiedzieć?
Niedawno sprawdziłam najczęstsze zapytania dotyczące drewnianych schodów. Polscy internauci wydają się być bardzo ambitni, bo pytają nawet o to, jak zrobić schody drewniane ;)
My jednak skupimy się na tych, które można w wygodny sposób zamówić. Do rozmowy zaprosiłam Panią Joannę Frątczak z cenionej firmy Parkiety z Całego Świata. Przekonaj się, co warto wiedzieć o drewnianych schodach, zanim podejmiesz decyzję o ich zakupie.

Początki nie muszą być trudne

Pani Joanno, zacznijmy od początku. Wyobrażam sobie, że wprowadzam się do nowego domu i potrzebuję schodów wewnętrznych. Nie mam zielonego pojęcia, jakie schody będą pasować i chcę skorzystać z rad fachowców. Znajduję więc Waszą firmę i… o co powinnam zapytać lub jak przygotować się do rozmowy, żeby dokładnie wyjaśnić, co będę chciała zamówić?

W pierwszej kolejności musimy ustalić czy ma Pani już wykonaną konstrukcję żelbetową/betonową pod schody – jeśli tak, w grę wchodzi wyłącznie obłożenie elementami z drewna istniejącej konstrukcji. Są dwa podstawowe rozwiązania na obłożenie schodów betonowych drewnem. Pierwszy bardziej tradycyjny składający się ze stopnicy z drewna litego (najczęściej o grubości 4 cm) i z podstopnicy. Podstopnica jest nieco cieńsza, bo najczęściej jest wykonana z elementu o grubości ok. 2 cm. Stopnica jest wysunięta poza podstopnicę i tworzy tzw. nosek (kapinos). Tradycyjne obłożenie schodów – kapinos. Drugie rozwiązanie to schody dywanowe, gdzie zarówno stopnica jak i podstopnica są wykonane z drewna litego o grubości 4 cm, w tym przypadku nie ma „noska”. Patrząc na takie schody z boku mamy wrażenie, że pokryte są drewnianym dywanem. Przepiękne schody dywanowe Jeżeli natomiast nie ma wykonanej konstrukcji betonowej i klatka schodowa jest pusta, możemy zastosować wykonanie konstrukcji stalowej, którą wykończymy podobnie, jak schody na beton. Możemy również wykonać schody samonośne na konstrukcji drewnianej, na tzw. wangach. Drewniane schody samonośne Możemy wykonać schody samonośne dywanowe, gdzie zarówno grubość stopnia jak i podstopnia to min. 8 cm – schody te mocowane są najczęściej do bocznej ściany, stropu i posadzki, więc nie wymagają żadnej dodatkowej konstrukcji. Schody samonośne dywanowe Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań są schody półkowe. Wykonujemy je poprzez zamontowanie konstrukcji stalowej w ścianie nośnej z przygotowanymi profilami do montażu stopnic. Po ukryciu pod tynkiem lub płytą GK części konstrukcyjnej i wykończeniu ściany otrzymujemy efekt, jakby stopnie wychodziły bezpośrednio ze ściany. Efektowne schody półkowe

Specjalizujecie się w produkcji drewnianych schodów.  Z jakie rodzaju drewna korzystacie i dlaczego właśnie z niego?

Obecnie bardzo popularnym surowcem do produkcji schodów jest drewno dębowe. Jest to materiał bardzo trwały z uwagi na swoje właściwości techniczne, dąb jest drewnem twardym oraz bardzo stabilnym, czyli odpornym na wypaczanie i pękanie.

Drewniane schody

wykonane specjalnie dla ciebie zamówisz tutaj Drewno dębowe jest aktualnie bardzo popularne wśród architektów i inwestorów, często spotykane jest w aranżacjach nie tylko jako materiał na schody ale i podłogi, drzwi, fronty mebli oraz zabudowy. Można śmiało powiedzieć, że jest po prostu modne, a przy tym trwałe i piękne.

Schody drewniane – modne wykończenie wnętrza

Jak wszystkie elementy wyposażenia wnętrz, schody również mogą być wykonane zgodnie z aktualnymi trendami. Jakie więc powinny być modne schody drewniane? Które konstrukcje są teraz na topie?

Obecnie najmodniejsze są opisane powyżej schody dywanowe, zarówno na beton, jak i samonośne. Nawiązując do trendów obserwujemy duże zainteresowanie schodami dębowymi w bardzo rustykalnym stylu, czyli wykonane z drewna z dużą ilością sęków, sęki te są wypełnione żywicą w kolorze czarnym. W modzie jest rustykalny styl, inspirowany naturą W przypadku schodów tradycyjnych, czyli tych z noskiem aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się schody z podstopnicą w kolorze białym, nierzadko z oświetleniem ledowym. Schody z oświetleniem ledowym

Internauci pytają też o bezpieczeństwo. Myślę, że przede wszystkim rodzicom małych dzieci zależy na tym, by użytkowanie schodów nie zakończyło się przykrym wypadkiem. Jakie środki ostrożności możemy zachować, żeby zminimalizować ryzyko?

Przede wszystkim, zarówno wykonane schody na beton, jak i samonośne podlegają pewnym normom określonym przepisami, a mianowicie wysokość stopnia powinna wynosić ok. 17 – 19 cm, jego głębokość ok. 26 – 32 cm oraz szerokość ok. 80 – 100 cm (dotyczy budynków jednorodzinnych). Podstawowym elementem bezpieczeństwa jest balustrada od strony otwartej przestrzeni, która zabezpieczy domowników przed upadkiem z wysokości oraz pochwyt montowany wzdłuż ściany, umożliwiający łatwe przytrzymanie się zarówno dzieci jak i dorosłych.

Schody drewniane

bezpieczne dla całej rodziny zamówisz tutaj Balustrada powinna mieć wysokość min 90 cm, powinna być stabilnie zamocowana. Jej wypełnienie powinny stanowić materiały nieostre w takim rozstawie, który uniemożliwi wypadnięcie oraz przełożenie np. głowy przez dziecko. Pani Joannie bardzo dziękuję za tę dawkę wiedzy. Nie jest wcale łatwo znaleźć rzetelne informacje na temat aktualnych trendów, o bezpieczeństwie nie wspominając 😉 Jeśli chcesz zasięgnąć porady fachowców z firmy Parkiety z Całego Świata lub zamówić schody, zrobisz to TUTAJ. Jeżeli właśnie jesteś na etapie wykończenia domu lub mieszkania, gdzie w cichym kącie stoi piec kaflowy, koniecznie przeczytaj mój artykuł, o TUTAJ. Dowiesz się, czy warto go odrestaurować.
Tags from the story
Więcej od Sara Duszyńska

Sofy w pięciu stylach. Którą z nich wybierzesz?

Najmodniejszy styl wnętrzarski? Nie istnieje :) Moim zdaniem powinniśmy mieszkać w miejscu,...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *