Tynk dekoracyjny – co warto o nim wiedzieć?

Tynk dekoracyjny - alternatywa dla nudnej ściany
Tynk dekoracyjny - alternatywa dla nudnej ściany
Na pewno widziałeś ściany pokryte tak zwanym betonem architektonicznym, Jakiś czas temu ta forma dekoracji wnętrz była zarezerwowana dla ultranowoczesnych i loftowych pomieszczeń.

Dzisiaj ta surowość jest mile widziana również w innych stylach aranżacyjnych. A beton, który jest dość drogi, zostaje z powodzeniem zastąpiony innym produktem – jest to tynk dekoracyjny. Zainteresowałam się tą formą wykończenia, więc postanowiłam dowiedzieć się więcej i opowiedzieć ci, jak oryginalne kompozycje możesz dzięki niej tworzyć.

Tynk dekoracyjny – ukłon w stronę funkcjonalności

fot. www.luxmal.pl

Zanim powiem o możliwościach aranżacyjnych, zacznę od czegoś, co mnie osobiście bardzo cieszy – tynk dekoracyjny ma mnóstwo zalet praktycznych! Z powodzeniem zaaplikujesz go na nierównych powierzchniach, gdzie na przykład standardowe płytki nie miałyby szans 😉 Możesz go użyć w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (jak kuchnia czy łazienka), ponieważ jest wilgocio i wodoodporny.

Poza tym tynk dekoracyjny cechuje się dużą odpornością na mechaniczne uszkodzenia, a jego aplikacja jest prosta. Z jego pomocą ukryjesz ewentualne niedoskonałości, które znajdują się na ścianie i suficie. Podoba mi się też, że stosując różne rodzaje narzędzi możesz tworzyć nieograniczenie wiele różnych wzorów i kompozycji. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Tynk dekoracyjny w nowoczesnych wnętrzach

fot. www.luxmal.pl

Tynk dekoracyjny imitujący beton świetnie wpasuje się w surowy klimat industrialnych i minimalistycznych wnętrz. Ale jeśli zdecydujesz się użyć klasycznych kolorów do nadania mu różnych odcieni, sprawdzi się również w bardziej klasycznych aranżacjach. Wszystko zależy od pomysłu i wizji.

retrocegielka
retrocegielka

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie różnych struktur, co w efekcie może poskutkować stworzeniem modnego, eklektycznego klimatu we wnętrzu. A w związku z tym, że tynk dekoracyjny możesz położyć zarówno na ścianie, jak i suficie, możliwości kompozycyjne są ogromne. Czasami nie warto trzymać się utartych schematów, tylko próbować nowych rzeczy. W ten sposób tworzy się wnętrza z charakterem 🙂

Trawertyn na salonach

fot. www.luxmal.pl

Ten materiał zdobył serca projektantów i amatorów pięknych wnętrz na całym świecie. Pomieszczenia urządzane z wykorzystaniem kamienia naturalnego to hołd dla przyrody, tęsknota za otaczającym nas światem. Dlatego warto postawić na tynk dekoracyjny imitujący trawertyn.

elkamino
elkamino

Zamiast kłaść drogie płytki i tracić czas na przygotowanie gruntu oraz poprawę wszelkich niedoróbek – postaw na gotowy tynk dekoracyjny. Możesz zaoszczędzić również na wynajęciu fachowców – większość produktów dostępnych na rynku położysz samodzielni. A wierz mi, że satysfakcja z własnoręcznie stworzonych dekoracji i wykończeń jest bezcenna 🙂

Masz pytania? A może decyzja jest już podjęta i pod powiekami malują ci się obrazy nowego wnętrza, udekorowanego tynkiem dekoracyjnym? Pamiętaj, że efekt końcowy zależy od ciebie i twoich pomysłów.

A z trochę innej beczki, zerknij do mojego artykułu, w którym podpowiadam jak nie doprowadzić do zalania mieszkania. Znajdziesz go TUTAJ. Co prawda tynk dekoracyjny jest wodoodporny, ale prawdziwa powódź w domu to już inna historia 😉

Więcej od Sara Duszyńska

Drewniana podłoga – za co ją kochamy?

Drewno od lat jest wykorzystywane we wnętrzach. Meble, dekoracje, schody czy podłogi...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *