Zasady feng shui w domu – poprawią twoje życie?

Zasady Feng Shui w domu - poprawią twoje życie?
Zasady Feng Shui w domu - poprawią twoje życie?
Urządzając dom czy mieszkanie, kierujemy się zazwyczaj kilkoma aspektami: obowiązującymi trendami, metrażem pomieszczeń, funkcjonalnością, budżetem.

Zastanawiałam się – czy można zrobić coś jeszcze, aby nasza domowa codzienność dostarczała więcej radości? Jak sprawić, by mieszkanie pchało nas do sukcesu? O tym, czy to możliwe, rozmawiam z Gabrielą Wagner, ekspertem feng shui, autorką bloga www.studiofengshui.pl. Nie spodziewałam się, że wywiad będzie tak inspirujący i w konsekwencji do zdobycia jest spooooooro wiedzy 🙂 Przedstawiam ci pierwszą część rozmowy. Kolejna już niebawem. Zacznij poznawać zasady feng shui.

To GDZIE mieszkasz, ma znaczenie

Zasady Feng Shui

Poprosiłam Panią Gabrielę, by zapoznała mnie z feng shui od podstaw. Zapytałam o to, jak wytłumaczyć komuś, kto pierwszy raz słyszy o feng shui – czym jest ta sztuka?

Dobre feng shui to harmonia w życiu i w domu. To dobre relacje, dobre finanse, dobre kontakty z ludźmi i dobre zdrowie – czyli najważniejsze wartości w życiu. Czy możemy to wspierać sami urządzając nasze wnętrza? I kupując domy, mieszkania w konkretnej okolicy? Tak!

Dobre feng shui to po pierwsze wspierająca nas okolica – inaczej będziemy funkcjonować mieszkając blisko szpitala, gdzie mamy ruch i energię choroby, inaczej, blisko lasu, a inaczej w wielorodzinnym apartamentowcu. Znajomość zasad feng shui to także potężne narzędzie zmiany. Ekspert feng shui widzi więcej, wie więcej, więc zmieniając przestrzeń, zmienia nawyki, działania, nawet emocje klienta. Daje mu narzędzia do rozwiązania problemu, mając jednak na uwadze, charakter, usposobienie, czy  historię życia.

Zatem nie kupujemy przypadkowych nieruchomości, tym bardziej po promocyjnych cenach. Przed tym zawsze przestrzegam. W metodologii feng shui dom w budowie, lub też ten zbudowany, albo mieszkanie szyjemy na miarę domowników.  

Twój dom, jak twój organizm.

Zasady Feng shui

W feng shui niektóre nieruchomości są dla nas lepsze, bo będą nas wspierać, lub gorsze, bo mogą pracować przeciwko nam. Sama mieszkałam już w kilkunastu lokalizacjach i wiem, że w niektórych pieniądze płynęły rzeką, w niektórych rwały się relacje, a z niektórych trzeba było się wyprowadzić, bo zapadaliśmy na zdrowiu. Było to dawno temu, kiedy nie byłam ekspertem feng shui. Teraz nie zamieszkałabym w tych lokalizacjach. 

Wchodząc głębiej w wiedzę Chińczyków – nasze domy są organizmami podobnie jak nasze ciała. Płynie w nich energia, energia może być zablokowana, lub możemy jej nie mieć. Dlatego też możemy chorować. Dom nie ma energii, więc skąd ma nam ją dać?

A co się dzieje, jeśli nie mamy energii, wiemy sami: jesteśmy zmęczeni, nic nam się nie chce, chorujemy, nie mamy apetytu na życie. Czym jest energia? Hmm…powiedziano na ten temat wiele. Ja uproszczę: energia to ruch, życie, motywacja, radość, działanie, działanie, chęci. Jeśli te aspekty są nam w domu obce, możemy domniemywać, że dom nas nie wspiera. A po co nam na dom, który nas nie wspiera i co może nam zrobić, kiedy mieszkamy w nim kilkanaście lat, 24 godziny na dobę?
W 2021 roku na przykład warto przenieść miejsce do spania z południa w inny rejon. A jeśli tego nie możemy zrobić, na pewno nie remontujemy obszaru południowego, możemy tam też wprowadzić dekoracje metalowe.

Wiatr i woda…

Zasady feng shui

Byłam ciekawa, czy te zasady są na tyle uniwersalne, że można je stosować w każdych czasach. Dziś żyjemy szybko, ścigamy się o lepsze pieniądze, wyższy standard życia. Jak feng shui może nam pomóc? Pani Gabriela znalazła sposób 🙂

Obecnie jesteśmy bardziej świadomi, bardziej eko, bardziej w nurcie wellbeingu, slow life, uważności, bo to jest przeciwwagą szybkiego życia. Feng shui wpisuje się w ten nurt. Moje klientki to kobiety świadome, wykształcone, potrzebujące tej przeciwwagi do codziennego życia. Może nią być ustawienie domu, lub jego wybór, albo dopasowanie przy wyborze rzutu domu.

Dobre feng shui do powolny, równomierny, łagodny przepływ energii
w naszym domu, miejscu pracy, w nas samych. To harmonia i dobrostan. Dlatego też argumenty, że coś nie działa, bo jest starochińską wiedzą,
lub, że działa tylko w Chinach są bezpodstawne, a z takimi czasem się spotykam.

Feng shui (w tłum. wiatr i woda) to wiedza sprzed 5 tysięcy lat ciągle aktualna, bo uniwersalna, powiedziałabym idąca z parze z ergonomią, ekologią życia i obserwacją okolicy. To dobre miejsca: natura, spokój, woda, zieleń, ogrody, las, świadomość, wypoczynek, bycie eko. Z tymi wartościami żyje się łatwiej i spokojniej. Dlatego też podstawowym pytaniem jest: jak chcę, jak potrzebuję żyć, a potem szukanie okolicy, lub urządzenie wnętrz tak, by zewnętrze wspierało mój pomysł na życie.

Okolica ma znaczenie

zasady feng shui

Jeśli potrzebujesz spokoju – szukaj miejsc blisko natury, ale jeśli jesteś osobą młodą, pełną życia, lubisz ruch, potrzebujesz ruchu, lubisz miasto – szukaj lokalizacji, która ten ruch Ci da, lub da Ci wypoczynek od niego, ale może od razu nie przeprowadzaj się do środka lasu, bo to nie jest Twoje życie. Ludzie często się nad tym nie zastanawiają „jak żyję, jak ma żyć okolica, w której mieszkam, lub którą wybiorę”. Feng shui to także sztuka obserwacji tego, co dzieje się wokół nas.

Niektóre miejsca uwielbiamy, z niektórych uciekamy, nie lubimy. Natomiast, jeśli żyjesz w dynamicznej okolicy a potrzebujesz spokoju możesz posiłkować się urządzeniem wnętrza w stylu wyciszonym, odprężającym, może bardziej minimalistycznym, eko, by w tym miejscu można było wypocząć. Użyj stonowanych barw, zrezygnuj z wzorów, wielu dekoracji, mocny kolorów, metalu, nowoczesnych form. Te aspekty wyciszają, ale uwaga, jeśli potrzebujesz w domu energii – zrób na odwrót.

zasady feng shui

Jak widzisz, zasady feng shui to dość skomplikowana wiedza, ale za to jak satysfakcjonująca! Pani Gabriela rozjaśniła mi wiele spraw i mam nadzieję, że pomogła również tobie. A to nie koniec opowieści pod orientalnym tytułem “Zasady feng shui”. Oczekuj kolejnej części naszej rozmowy.

W międzyczasie sprawdź, czy nie warto do twojego mieszkania wprowadzić więcej natury, na przykład za pomocą… kamienia. Napisałam o nim TUTAJ.

Więcej od Sara Duszyńska

Lampy – dobieramy je do stylu wnętrzarskiego!

Oświetlenie ma przede wszystkim dawać nam komfort. Wielbiciele czytania książek długimi wieczorami...
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *